Vlastní jahody

20. července 2015 v 19:15 | Bernardi.blog.cz |  OSTATNÍ RŮZNÉ

Jahody vyžadují slunečné a vzdušné stanoviště. Polostín je rostlinami snášen spíše na propustnějších půdách než na těžkých jílovitých, na kterých je větší nebezpečí napadení plísní šedou. Jahody vyžadují dobře propustnou hlinitopísčitou půdu s vysokým obsahem humusu. Z umělých hnojiv jsou vhodná hnojiva s plným obsahem živin. Pozor však - jahody by se na jednom stanovišti neměly ponechávat déle než tři sezóny.

Jahody můžeme pěstovat ze semen nebo vysazovat sazenice. Výhodou pěstování jahod ze semen je, že semena jahod a samotné rostliny jsou zdravé a nezavlečou pěstitelům žádnou chorobu na pozemek, jak by se to mohlo stát u sazenic. Semena jahodníku vyséváme na povrch substrátu nejlépe od dubna, sazenice pak vysadíme v srpnu, aby rostliny stačily dobře zakořenit. Semena pro předpěstování jahod trochu stlačíme do hlíny (nezahrnujeme je), zalijeme a přikryjeme fólií. Fólie chrání půdu před prorůstáním plevelů, napomáhá zahřívání půdy, čímž urychluje sklizeň a omezuje šíření plísně šedé.

Sadbu na zahradě nevysazujeme za plného slunce, nejlépe navečer. Než rostlinky zakoření, dopřáváme jim vydatnou zálivku. Po dvou až třech týdnech po výsadbě rostliny přihnojíme kombinovaným hnojivem. Ne však dříve, hnojivo by rostlinky mohlo poškodit. Povrch půdy mělce okopáváme a vytrháváme plevel. Na zimu k rostlinám přihrneme zem a můžeme mulčovat rašelinou, slámou a nebo jiným vhodným materiálem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte v nadpřirozeno?

ANO 73.6% (430)
NE 26.4% (154)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama