Vánoční strom / Kladno

2. prosince 2014 v 17:09 | Bernardi.blog.cz |  PŘÍBĚHY
Ptáte se proč právě strom je symbolem Vánoc? Možná právě proto, že strom spojuje všechny 3 části světa: svými kořeny zasahuje do země, pozemský svět symbolizuje kmen a korunou je spojen s oblohou. Z jiného pohledu by to mohlo znamenat jakési duchovní propojení mezi Peklem, Očistcem a Nebesy. Pro jehličnaté stromy je charakteristická věčně zelená barva, tedy symbol věčného života.Zdobení vánočního stromku není v našich zemích příliš starým zvykem, jak by se na první pohled zdálo. Rozšířilo se k nám z Německa, kde se v 17. a 18. století šířil od města k městu. Ve vánočním stromku je dobře čitelná symbolika života, ale také symbolika rajského stromu ozdobeného plody - proto je na stromek zavěšováno cukroví (dříve hlavně ovoce) a ozdoby. V Čechách se poprvé vánoční strom rozsvítil v pražské vile ředitele Stavovského divadla Jana K. Liebicha roku 1812. Tento zvyk znal z rodného Bavorska. Zdobení stromečku se potom začalo objevovat najdříve u české šlechty, pak asi ve 40. letech 19. století v měšťanských domech a asi o 20 let později i na českém venkově. Později se v Praze stromky běžně prodávaly a lidé je nazývali "Kristovým strůmkem".
Stará legenda vypovídá o vzniku vánočního stromečku. Podle ní opat Kolumbán z Luxeuilu a Bobba, který se narodil v 6. století v Irsku, misionářsky působil v Bretani a Burgunsku. V té době toto území bylo pohanské a on chtěl obyvatelstvu přiblížit svátek narození Krista. Starobylý jehličnan, který tamní obyvatelé uctívali o zimním slunovratu jako svou modlu, nechal ozdobit v den narození Ježíše zapálenými pochodněmi ve tvaru Kříže. Oslnivá zář prý přilákala spoustu lidí a Kolumbán jim vyprávěl příběh o narození malého Ježíška. A snad proto se také jehličnan stal vánočním stromem.
Pokud měl symbolizovat život, není divu, že ho lidé zdobili a později i rozsvěcovali.
V minulém století a do poloviny našeho byla vánočním stromem hlavně jedle, v dnešní době je pro svou vzácnost nahrazena odolnějším smrkem a borovicí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co podle Vás přínášejí střepy

Štěstí
Smůlu
Úklid

Komentáře

1 Dugeon Dugeon | 12. prosince 2014 v 12:16 | Reagovat

Zdravím,

Rád bych vás pozval na svou novou webovou stránku dugeon.7u.cz, věnovanou autům a technice! Budu moc rád, když ke mě zavítáte :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama