Berounka 2014

25. července 2014 v 10:23 | Bernardi.blog.cz |  KRAJINA

Řeka Berounka, která je 139 km dlouhá, začíná soutokem Mže a Radbuzy a končí na 64 km soutokem s Vltavou. Území, kterým Berounka protéká, patří téměř po celé své délce k nejlépe dochované přírodě u nás.
Po cestě projíždíme několika chráněnými krajinnými oblastmi Křivoklátska a Českého krasu, dále také přírodními parky Radotínského údolí, Chuchelského háje, Hřeštihlav, Rohatin a Horní Berounky.


Stanování na těchto místech je vymezeno vyhláškami, a proto je lépe přespávat v kempech a tábořištích.
Součástí této romantické krajiny jsou i historické památky od keltských (Stradonic u Berouna), přes středověké hrady ( Týřov, Křivoklát, Karlštejn), až po technické památky 18. století, které byly poháněny vodou ( mlýny, hamry, pily, hráze a jezy).
Celý tok Berounky je sjízdný v podstatě celoročně. Doporučené minimálmální stavy pro splutí jsou 60 cm jak na vodočtu v Plzni, tak na vodočtu pod Berounem.Vzhledem k absenci velkých kamenů v řečiště se dá jet i za nižších stavů vody.
Obvyklá doba za kterou se dá Berounka pohodlně sjet je 4-6 dní.
Po celé délce je řeka Berounka klidnou, pomalou řekou s dlouhými úseky bez proudu, jež se vyskytují před častými jezy. Neklade velké nároky na vodáckou vyspělost, a proto je vhodná pro začátečníky, kteří si bez obav mohou odbýt vodácký křest. AHOJ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co podle Vás přínášejí střepy

Štěstí
Smůlu
Úklid

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama